Chirurgia plastyczna | Prof Sirek | MedCosmetic

Chirurgia plastyczna w dziedzinie medycyny

Chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny, która dzieli się na chirurgię rekonstrukcyjną oraz chirurgie estetyczną. Zajmuje się rekonstrukcją wad wrodzonych i nabytych, a także korygowaniem defektów ciała, które sprawiają pacjentom dyskomfort psychiczny, jak i fizyczny. Jej celem jest poprawa wyglądu oraz samopoczucia pacjenta. Chirurgia plastyczna ma charakter interdyscyplinarny, dlatego ściśle łączą ją powiazania z innymi dziedzinami medycyny m.in. neurochirurgia, laryngologia, okulistyka itp. Zabiegi z zakresu medycyny plastycznej obejmują głównie plastykę piersi, nosa, powiek, brzucha czy labioplastykę warg sromowych itd. Ten rodzaj medycyny jest bardzo inwazyjny, dlatego zabiegi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, co powoduje, że wymagają one pewnego czasu rekonwalescencji. Przeprowadzanie procedury chirurgicznej musi spełniać określone standardy techniczne i być zgodne z wytycznymi. Niniejsze wytyczne mają na celu zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa i kompetentnej opieki chirurga plastycznego.

Jakie ryzyko niesie ze sobą zabieg chirurgii estetycznej i plastycznej?

Każda ingerencja w strukturę ciała wiąże się z pewnym ryzykiem i możliwością wystąpienia skutków ubocznych czy powikłań po zabiegowych. Z racji tego, że zabiegi chirurgii plastycznej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i jest to istotny element to, w niektórych przypadkach może wywołać skutki uboczne. Przykładowo mogą pojawić się mdłości, bóle głowy czy reakcje alergiczne, które w ekstremalnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Rodzaj powikłań i stopień zagrożenia zależą głównie od typu zabiegu. Jednak najczęściej wyróżnia się skutki tj. krwotoki, infekcje, zakrzepy czy uszkodzenie nerwu o charakterze tymczasowym lub nieodwracalnym. Dlatego ważne jest, aby pacjent przed zabiegiem został poinformowany o potencjalnych zagrożeniach.

Czy zabiegi chirurgii plastycznej są bolesne?

Korekcję plastyczną i zabiegi chirurgii wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, dlatego sam zabieg nie boli. Natomiast rekonwalescencja po zabiegu zależy od naturalnych zdolności organizmu do regeneracji i od tego, czy pacjent stosuje się do zaleceń. Stąd też zakres bólu jest kwestią indywidualną. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, możliwy dyskomfort jest znaczniej mniejszy.

Czy zabieg korygowania części ciała zawsze jest możliwy?

Praktycznie zabieg chirurgii estetycznej czy plastycznej jest zawsze możliwy, o ile nie występują przeciwskazania do jego wykonania. Głównymi przeciwskazaniami do zabiegu są oczywiście problemy zdrowotne lub psychiczne np. gdy u pacjenta zaobserwuje się dysmorfofobie (uzależnienie od operacji).

Chirurgia plastyczna jest dla kobiet i mężczyzn

Wydawałoby się, że na korygowanie części ciała decydują się tylko kobiety. Jednak nie tylko one, mężczyźni również korzystają z usług chirurgii plastycznej. Jednym z najczęstszych zabiegów u płci męskiej jest ginekomastia i korekcje plastyczne miejsc intymnych. Zatem zabiegi chirurgii plastycznej są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy także mogą mieć potrzebę poprawy wyglądu lub korygowania defektów.