Plastyka powiek
Przywróć młodość swojemu spojrzeniu
Cienka i delikatna skóra wokół oczu jest najbardziej podatna na procesy starzenia. Operacja ma na celu odmłodzenie wyglądu, poprzez wykonanie różnych zabiegów w zakresie powiek górnych lub dolnych.
RODZAJE MOŻLIWYCH OPERACJI POWIEK
- Powieka górna: usunięcie nadmiaru skóry, części mięśnia okrężnego, nadmiaru tłuszczu oczodołowego.
- Powieka dolna usunięcia nadmiaru skóry, naciągnięcie mięśnia okrężnego, usunięcie nadmiaru tłuszczu oczodołowego, podniesienie górnej części policzka /midface lift/, podniesienie kąta bocznego oka, zmniejszenie obwodu powieki dolnej.
PRZYGOTOWANIE DO OPERACJI
Przed operacją niezbędna jest konsultacja z chirurgiem plastycznym, podczas której lekarz omawia z pacjentką przebieg zabiegu, możliwe do uzyskania rezultaty i ewentualne komplikacje, które mogą się pojawić po zabiegu. Po kwalifikacji odbywa się konsultacja anestezjologiczna, podczas której lekarz zleca wykonanie podstawowych badań krwi i serca (grupa krwi, morfologia, OB, EKG i inne). W dniu operacji po przyjęciu do kliniki lekarz prowadzący rozmawia z pacjentem i ostatecznie kwalifikuje do wykonania zabiegu.
ZNIECZULENIE
Plastykę powiek górnych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, natomiast plastykę powiek dolnych lub operacje obu powiek w znieczuleniu ogólnym.
PRZEBIEG OPERACJI
Podczas operacji powiek górnych wykonuje się nacięcie w tzw. fałdzie nadtarczkowym przez co blizna po operacji jest praktycznie niewidoczna. Następnie wycina się nadmiar opadającej skóry i mięśnia leżącego pod nią. Czasami konieczne jest także usunięcie części tłuszczu w tym miejscu. Skórę zszywa się śródskórnym szwem wchłanialnym który nie wymaga usuwania. Nie zakłada się opatrunku tylko natłuszcza ranę maścią antybiotykową.
Podczas operacji powiek dolnych skórę nacina się tuż pod brzegiem powieki. Ślad po takim nacięciu jest kosmetyczny i mało widoczny. Następnie w zależności od wskazań usuwa się nadmiar skóry, naciąga wiotki mięsień okrężny, podnosi górną część policzka i usuwa nadmiar tłuszczu. Czasami konieczne jest podniesienie kąta bocznego oka lub nawet skrócenie brzegu powieki. Ranę zszywa się delikatnymi, cienkimi szwami, które usuwa się po 7 dniach. Tu także nie zakłada się opatrunku tylko natłuszcza maścią antybiotykową.
WIZYTY KONTROLNE
Pacjenci zgłaszają się na wizyty kontrolne po 6 tygodniach i 6 miesiącach po operacji.
POBYT W KLINICE
Po operacji w znieczuleniu miejscowym pacjent pozostaje w klinice kilka godzin. Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym pobyt w klinice wynosi od 1-2 dni.
PRZEBIEG POOPERACYJNY
W ramach pielęgnacji domowej zaleca się stosowanie zimnych okładów z rumianku lub roztworu kwasu bornego i natłuszczanie miejsc operowanych maściami antybiotykowymi. W pierwszych dniach po zabiegu może wystąpić obrzęk i siniaki na skórze. Pacjenci zgłaszają się na kontrolę 2-3 razy. Szwy usuwa się po 7 dniach od operacji. Dolegliwości ustępują do około 2 tygodni. Całkowite gojenie trwa około miesiąca. Ostateczny efekt zabiegu widoczny jest do 6 miesięcy od zabiegu.